PVC дограма
Първите PVC прозорци са пожълтявами под въздействието на UV лъчите, но съвременните се изработват от високачествен материал, който не променя цвета си. Освен това е пожаробезопасен.
Дограмата обикновено има два контура на уплътняване- от вътрешната и от външната страна. Но има и трети между предните два, който оскъпява дограмата, но за сметка на това допринася за повече топло, шумо и влагоизолация.
За да запазите дограмата си за дълъг период от време, трябва само да спазвате някои прости правила: =
Дограмата не бива да си взаимодейства с твърди предмети;
Не трябва да се мие с разтворители, абразиви и концентрирани киселини. Използвайте само специални препарати за PVC дограма, както и смазки за уплътненията и обкова.
Дограмата не трябва да се оставя до нагревателни уреди, които могат да нагреят стъклопакета до повече от 80 градуса.
Профилите са сложна конструкция, които се състоят от няколко камери, като в средната е монтирана метална арматура, която обезпечава здравината на рамката. По цялата обиколка на профилите се монтира уплътнител, а от външната им страна в горната и долната част се пробиват вентилационни отвори, които извеждат влагата. Степента на топлоизолация се определя от броя на камерите. Тя се обозначава с „к” и колкото е по- нисък коефициентът, толкова по- добре. Топлоизолацията е по- добра, ако има повече камери.
Дограмата има два вида отваряне- плъзгаща се и наклоненовъртяща се. Плъзгащата дограма най- често се използва при остъкляване на тераси и лоджии. В сравнение с отварящите се навътре крила, тези прозорци не заемат абсолютно никакво вътрешно пространство.
Вторият тип дограма позволява прозореца да се отваря в две равнини- хоризонтално или вертикално. Когато е необходимо проветряване на помещението, за предпочитане е вертикалният начин на отваряне, тъй като е много по- удобен.
Обковът също има голямо значение. Един качествен обков позволява равномерно напасване по цялата обиколка на отваряемите части, а това от своя страна подобрява топло и шумоизолацията.